Pet puta više kandidata od broja radnika planiranih za prijem u radni odnos prijavilo se na konkurs koji su prije desetak dana raspisale Željeznice RS. Naime, ovo preduzeće je u potrazi za 57 novih radnika, a 285 ih se prijavilo na konkurs.
"Što znači da zainteresovanih radnika za prijem na radna mjesta u Željeznicama RS ima. Mi vjerujemo da su ti radnici, potencijalni se raspitali i da sebe vide na poslovima i radnim zadacima u okviru Željeznica. Oni znaju koja su primanja bila na radnim mjestima prije prijave na konkurs. Svi oni koji budu ispunjavali uslove konkursa poslaćemo ih na ljekarski i na kraju ćemo pozvati radnike na intervju, i ovaj broj kandidata nam daje vjeru da ćemo uspjeti da nađemo najbolje od najboljih", izjavio je Željko Radić, generalni direktor ŽRS nakon sastanka sa predstavnicima osam sindikata.
Goran Čamdžić, predsjednik Samostalnog sindikata održavanja šinskih vozila kaže da su bivše Uprave pravile grešku i davale stimulativne otpremnine radnicima koji su sada potrebni preduzeću.
"Znači, ti radnici su napustili firmu, napustili su čak i ovu državu, i takvih radnika je sve manje na tržištu rada. Tu govorim prije svega o zanimanjima tipa električara, bravara, zavarivača, skretničara itd", kaže Čamdžić.
Osim o prijemu novih radnika razgovaralo se i o izmjenama i dopunama Pravilnika o sistematizaciji i organizaciji radnih mjesta, a prvi čovjek Željeznica je poručio da idealnog rješenja kojim bi svi bili zadovoljni, nema.
"Ključno je da je u ovom prijedlogu za sva radna mjesta koja ispunjavaju uslove radnog mjesta predviđeno povećanje ličnih primanja. Što znači ako radi na mjestu diplomiranog inžinjera i posjeduje adekvatnu stručnu spremu, radno iskustvo, ne da će mu ostati ista plata, nego mu je ponuđena viša lična primanja. Svjesni smo i da je izmjenom Zakona o radu podignuta najniža plata koja je 590 KM i na koju se dodaje minuli rad, topli obrok, mi nemamo budžet kojim bismo na taj raspon pomnožili sa četiri pa da budemo apsolutno pravični. Želja nam je da budemo što manje nepravični", kazao je Radić.
Radnici sa najnižim platama, poručuje Čamdžić najmanje će osjetiti povećanje plata.
"Pravilnik o radu, pogotovo tabelarni dio nosi jedan veoma diskriminirajući odnos prema određenim radnim mjestima, prije svega to su radna mjesta u trećem, četvrtom, petom stepenu. Napravljen je premali raspon između kvalifikovane radne snage, a preveliki između većih grupa. Došlo je skoro do spajanja nekvalifikovane radne snage i kvalifikovane radne snage", mišljenja je Čamdžić.